Czy makijaż permanentny może uczulać?

Czy makijaż permanentny może uczulać?

Reakcję uczuleniową może dziś wywołać niemal wszystko. Nierzadko alergenem staje się pokarm (np. mleko, jajka, orzechy etc.), pyłki traw czy zwierzęca sierść. Nie inaczej wygląda sytuacja z barwnikami używanymi przy makijażu permanentnym. Stosowane przy nim pigmenty mogą uczulać, dlatego każdorazowo należy poprzedzić zabieg wykonaniem próby uczuleniowej.

Uczulenia na makijaż permanentny – jak uniknąć?

Makijaż permanentny to rodzaj trwałego makijażu, który można przeprowadzać na brwiach, ustach albo powiekach. Ułatwia, a przede wszystkim skraca czynności związane z codziennym make-upem. Ponadto pozwala wyglądać lepiej podczas pobytu w miejscach, gdzie zwykle nie nakłada się makijażu. Chodzi tu głównie o wypoczynek na plaży, aktywność nad wodą (naturalny akwen, basen), saunę etc. Część kobiet nie czuje się zbyt pewnie w wersji sauté, więc makijaż permanentny to dla nich znakomite rozwiązanie. Niestety, nie każda może sobie na niego pozwolić – z różnych powodów. Jeden z nich to alergia.

Aby uchronić się przed reakcją alergiczną, przed każdym wprowadzeniem pigmentu pod skórę niezbędny będzie odpowiedni test. Nie ma przy tym znaczenia, czy mówimy o tatuażu, czy chcemy wykonać makijaż permanentny. Próba uczuleniowa wyeliminuje ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów.

Testy alergiczne na makijaż permanentny

W celu wykrycia alergii na pigment używany podczas makijażu permanentnego stosuje się tzw. testy płatkowe. To nieinwazyjny typ testów alergicznych wyróżniający się prostotą oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Mają postać pasków o długości ok. 20 cm. W trakcie badania należy umieścić je na plecach, a następnie pozostawić je tam na 48 godzin. Paski pokrywają specjalnie opracowane substancje, które mogą wywoływać reakcję alergiczną. Po upływie 48 godzin ma miejsce pierwszy odczyt (odkleja się plasterki). Po upływie doby trzeba udać się na ponowną wizytę lekarską, aby specjalista mógł przeprowadzić decydujący odczyt.

W trakcie testów nie należy myć pleców – grozi to odklejeniem się pasków. Nie wolno przyjmować leków przeciwalergicznych, a także przeciwhistaminowych, przez minimum 2 tygodnie przed poddaniem się diagnostyce.

Objawy uczulenia na makijaż permanentny

Paski stosowane w testach umożliwiają wykrycie alergii na najczęściej uczulające pigmenty. Do tej kategorii zalicza się m.in. chlorek kobaltu (barwnik niebieski), parafenylenodwuamina (barwnik czarny) oraz dwuchromian potasu. Ostatni może mieć różne kolory, w tym różowy, pomarańczowy, czerwony czy zielony. Wykorzystuje się go w tatuażu oraz makijażu permanentnym.

Samo uczulenie na tego rodzaju makijaż nie odbiega od innych reakcji alergicznych. Wśród typowych symptomów można wymienić opuchliznę, zaczerwienienie oraz dolegliwości bólowe. W obszarze, w którym wprowadzono barwnik, pojawiają się również swędzące pęcherzyki oraz ranki.

Makijaż permanentny to bardzo popularna metoda upiększania wyglądu. Pozwala podkreślić urodę oraz zniwelować niedoskonałości (np. ubytki w brwiach). Wykluczenie ryzyka uczulenia to jednak nie wszystko, co warto zrobić przed zabiegiem. Najlepiej dobrze sprawdzić gabinet, aby upewnić się, że linergistka posługuje się przy pracy sprawdzonymi pigmentami uznanych marek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl