Zastosowanie koła kolorów w makijażu permanentnym

Zastosowanie koła kolorów w makijażu permanentnym

Perfekcyjne wykonanie makijażu permanentnego wymaga nie tylko zaawansowanych umiejętności sprawnego przeprowadzenia zabiegu, lecz także znajomości wiedzy o kolorach. Nieodzowną pomoc linergistki w tym zakresie stanowi koło chromatyczne. Czym ono jest oraz jakie są podstawy kolorymetrii, dowiesz się z tego artykułu.

 

 

 

 

 

 

 

Czym jest koło barw?

Najkrócej rzecz ujmując, koło kolorów jest ruchomym schematem, który pokazuje zależności między kolorami, a dokładnie – jakie barwy powstają po połączeniu ze sobą konkretnych odcieni. Wyróżnia się trzy kolory podstawowe, tzn. takie, których nie można uzyskać poprzez zmieszanie ze sobą innych pigmentów - są to: żółty, czerwony oraz niebieski. Łącząc dwa z nich ze sobą, uzyskuje się barwy pochodne: pomarańczowy, zielony i fioletowy (na kole chromatycznym znajdują się one pomiędzy kolorami podstawowymi). Gdy mieszamy ze sobą jeden kolor podstawowy i jeden pochodny, otrzymujemy barwy trzeciorzędowe.

Koło kolorystyczne zawiera również kolory analogiczne oraz uzupełniające. Te pierwsze położone są na kole obok siebie – nie kontrastują one z sobą, lecz idealnie współgrają, np. niebieski z zielonym czy czerwony z pomarańczowym. Barwy uzupełniające mieszczą się dokładnie naprzeciw siebie i mają dużą kontrastowość, np. niebieski z pomarańczowym czy fioletowy z żółtym. Dzięki ruchomym tarczom koła chromatycznego, można ustawiać je względem siebie w taki sposób, żeby ustalić m.in. jakie kolory łączyć, by stworzyć idealną barwę, jak rozjaśnić lub przyciemnić dany odcień, które kolory z sobą kontrastują, a które do siebie pasują.

Dlaczego kolorymetria w makijażu permanentnym jest ważna?

Znajomość wzajemnych zależności między kolorami odgrywa kluczową rolę zarówno w wykonywaniu makijażu permanentnego, jak i klasycznego. O ile tradycyjny make-up można zmyć i łatwo poprawić, o tyle w przypadku tego trwałego, ważne jest by od samego początku wykonany był idealnie, ponieważ utrzyma się na skórze przez dość długi czas. Podczas wykonywania makijażu permanentnego barwnik wprowadzany jest pod skórę, dlatego przy wyborze odpowiedniego pigmentu bazowe znaczenie ma dokładana analiza typu skóry oraz odcienia naskórka. Podczas wyboru palety kolorów dla danej osoby podstawowe znaczenie ma to, czy jej skóra jest w tonacji chłodnej czy ciepłej. Wiedza ta pozwoli skupić się jedynie na tych barwach, które będą dla niej odpowiednie.

Doświadczona linergistka sama miesza pigmenty, rzadko korzystając z gotowych preparatów, bo tylko wtedy ma pewność, że efekt końcowy będzie dokładnie taki, jak na etapie planowania makijażu permanentnego. Jak dobrać kolor to podstawowe pytanie, na które odpowiedź daje koło chromatyczne, pokazujące zależności między poszczególnymi barwami. Korzystając z wiedzy o kolorach, uniknie się niepożądanych rezultatów np. w postaci niebieskich bądź czerwonych brwi. Dzięki pracy z wykorzystaniem zasad kolorymetrii zrobiony makijaż będzie nienagannie się prezentował, podkreślając urodę osoby go noszącej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl